PROFILAKTYK.ORG

Karolina Kmiecik-Jusięga

Słowo do rodziców

 

Jako rodzice często zastanawiamy się, czym właściwie jest profilaktyka społeczna. Odpowiedzi można szukać w literaturze naukowej (zakłądka z książkami), ale też w internecie.

Poniżej krótki fragment publikacji, która niebawem się ukaże:)

Profilaktyka społeczna jest wsparciem, uzupełnieniem i kompensacją wychowania, czyli sztuki budowania dojrzałej osobowości Twojego dziecka. Oba te procesy są naturalnie wpisane w życie każdego człowieka, choć bywają czasochłonne i wymagające. Ale wysiłek zawsze jest wynagradzany. Twoje dziecko nie tylko wyrośnie na szczęśliwego człowieka, ale będzie także dobrym pracownikiem, małżonkiem i rodzicem. Będzie niezależną, wolną, myślącą, pracowitą i szczęśliwą Osobą.

Profilaktyka jest jednym ze sposobów reagowania na problemy społeczne, dotyczące szczególnie dzieci i młodzieży. Jako system działań zapobiegawczych, mieści się między promocją zdrowia a terapią i leczeniem. Profilaktyka może być uniwersalna, czyli skierowana do wszystkich, bez względu na pochodzenie, sytuację zdrowotną, społeczną i ekonomiczną. Może być też selektywna, kierowana do osób pochodzących ze środowisk zagrożonych przemocą, uzależnieniem, bezrobociem, biedą, oraz może być wskazująca, przeznaczona tylko dla osób, które przejawiają zachowania niebezpieczne (np. piją alkohol, biorą narkotyki), ale nie są zdiagnozowane jako uzależnione. Także w ramach profilaktyki mieści się szerokie spektrum działań, ale nie należy ich mylić z terapią. Kiedy dziecko używa alkoholu, należy zainterweniować, ale kiedy jest uzależnione - należy skierować je na terapię, a nie na program profilaktyczny.

Nad działaniami profilaktycznymi w Polsce czuwa Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Zdrowia. W tych resortach ustalane są zasady realizowania profilaktyki oraz standardy programów profilaktycznych. Instytucjami, które dbają o jakość profilaktyki w Polsce jest Ośrodek Rozwoju Edukacji, Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Warto wiedzieć, że każdy profesjonalny  program profilaktyki powinien przewidywać pracę z rodzicami!

Rodzice mają prawo decydować o kształcie profilaktyki, jaka realizowana jest w szkole i w środowisku lokalnym. Zatem: weź sprawę w swoje ręce :)


Copyright © PROFILAKTYK.org